kontakt@rawafoo.org
Festiwal Otwarte Ogrody
Rawa Mazowiecka
Zorganizowanie otwartego ogrodu w ramach Festiwalu Otwartych Ogrodów (FOO) to wyjątkowa okazja by podzielić się swoją przestrzenią oraz własnym spojrzeniem na świat z innymi mieszkańcami, a także wnieść swój indywidualny wkład w budowanie lokalnej — miejskiej, wiejskiej czy osiedlowej wspólnoty. Niektórzy właściciele ogrodów mogą obawiać się utraty prywatności czy nadmiernego zaangażowania czasowego. Warto jednak spojrzeć na to z perspektywy korzyści. Uczestnictwo w festiwalu to unikalna okazja do wymiany doświadczeń, inspirowania innych, a także do odkrycia jak wielką wartość niesie wspólne świętowanie kultury i natury. Dla ułatwienia decyzji o otwarciu swojego ogrodu dla swoich przyjaciół, znajomych i szerszej publiczności, podpowiadamy jak przygotować swój ogród do festiwalowego wydarzenia.
1. Zgłoszenie swojego ogrodu do FOO
Skontaktuj się z nami — organizatorami festiwalu. Skorzystaj z informacji podanych na stronie Kontakt. Napisz do nas, zadzwoń albo odwiedź nas w siedzibie stowarzyszenia Kraina Rawki. Ustalimy terminy i szczegóły dotyczące Twojego udziału. Określ cel i temat swojego otwartego ogrodu. Zastanów się co i jak chcesz w nim zaprezentować. Twój ogród może być przestrzenią artystyczną — np. dla zaprezentowania wystawy obrazów lub koncertu; ogrodem edukacyjnym — np. warsztatem ogrodniczym, florystyczny, malarskim, rękodzielniczym lub kulinarnym; miejscem historycznym — np. opowieścią o rodzinnych tradycjach lub spacerem po historycznych rejonach miasta; przestrzenią integracyjną — np. piknikiem z grami, konkursami i zabawami itp. itd. Wiele inspiracji dla swojego ogrodu możesz znaleźć na stronie Relacje i źródła.
2. Opracowanie programu wydarzeń
Otwarty ogród powinien oferować coś więcej niż tylko możliwość zwiedzania. Zaplanuj aktywności, które przyciągną gości. Mogą to być prezentacje artystyczne – np. kameralne koncerty lub spektakle teatralne; spotkania z ekspertami – np. ogrodnikami, pasjonatami przyrody bądź historykami; zajęcia dla dzieci – np. zabawy edukacyjne, konkursy, malowanki, sadzenie roślin; zajęcia edukacyjne – np. oprowadzenie po ogrodzie z opowieścią o roślinach lub ciekawych historiach itp. itd. Zaplanuj również godziny otwarcia swojego ogrodu. Określ w jakich dniach i godzinach ogród będzie otwarty oraz podziel wydarzenia na odpowiednie bloki czasowe. Czas otwarcia ogrodu powinien być skorelowany z innymi ogrodami tak, aby umożliwić gościom odwiedzenie ich jak największej liczby.
3. Promowanie otwartego ogrodu
Napisz krótki tekst, który będzie promował ogród w festiwalowych materiałach. W tekście należy podać: nazwę (temat) ogrodu, informacje o ogrodowych atrakcjach, godziny otwarcia i oczywiście adres oraz wskazówki dojazdu. Organizatorzy festiwalu często drukują mapy z opisem programu, a także promują festiwal w rozmaitych mediach informacyjnych. Dostarcz nam wszystkie niezbędne do tego dane. Możesz również samodzielnie promować swój otwarty ogród, np. wśród sąsiadów i znajomych, w mediach społecznościowych, drukując własne ulotki, rozsyłając e-maile itp.
4. Przygotowanie ogrodu do otwarcia
Zadbaj o estetykę i bezpieczeństwo w swoim ogrodzie. Wyczyść ogrodowe meble, przytnij rośliny, usuń chwasty i posprzątaj ścieżki. Sprawdź ponadto, czy w ogrodzie nie ma potencjalnych zagrożeń, np. ostrych narzędzi, śliskich powierzchni, wystających kamieni itp. Jeśli planujesz wydarzenie po zmroku, zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Jeśli spodziewasz się dłuższych wizyt rozstaw ławki, krzesła lub maty piknikowe. Ważne jest, aby goście mogli swobodnie poruszać się po ogrodzie i wygodnie spędzić w nim czas. Nie zapomnij o widocznym oznaczeniu swojego ogrodu w przestrzeni publicznej instalując informacyjny plakat na płocie, rozwiaszając tabliczki wskazujące dojazd a nawet promocyjny banner. Bardzo pomocne będzie przygotowanie listy kontrolnej z zadaniami i odpowiedzilanymi za ich realizację osobami.
5. Moderowanie wydarzeń w dniu festiwalu
Pierwsza rzecz w dniu otwarcia swojego ogrodu to powitanie gości. Przy wejściu do ogrodu ustaw punkt informacyjny, gdzie odwiedzający otrzymają program ogrodowych atrakcji lub ulotki z szerszym opisem ogrodowego tematu. Miłym akcentem będzie poczęstunek, np. woda, kawa, herbata, ciasteczka, cukierki. Wszystkie ogrodowe atrakcje i wydarzenia powinny być przeprowadzone sprawnie pod względem organizacyjnym i technicznym. Nad logistyką i techniczną stroną wydarzenia (np. nagłośnieniem, projektorem, oświetleniem) powinny czuwać wcześniej wyznaczone do tego osoby. Przygotuj także księgę gości lub ankietę, w której odwiedzający będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami i sugestiami. Nie zapomnij aby po zakończeniu wydarzenia podziękować wszystkim, którzy odwiedzili ogród lub pomogli w jego zorganizowaniu.
6. Zakończenie i podsumowanie
Po zamknięciu ogrodu przeanalizuj co się udało, a co można poprawić w przyszłości. Policz również wszystkie koszty i zastanów się jak można je zoptymalizować z następnym roku. Bardzo ważne jest również przygotowanie relacji z ogrodowego wydarzenia. Może ona mieć formę tekstową, fotograficzną lub filmową. Będzie z pewnością wartościową pamiątką, a także znakomitym materiałem promocyjnym. Relacje z ogrodowych wydarzeń powinny być udostępnione lokalnemu koordynatorowi festiwalu, a także witrynach internetowych, w mediach społecznościowych, na forach dyskusyjnych oraz znajomym i rodzinie.
Kluczowe czynniki sukcesu otwartego ogrodu to: zaangażowanie – właściciel ogrodu, goście i lokalna społeczność muszą być aktywnie i z przekonaniem włączeni w to wydarzenie; unikalny charakter – oryginalny, budzący zainteresowanie program ogrodu; dobra organizacja – szczegółowy plan i odpowiednie przygotowanie przestrzeni; skuteczna promocja – dotarcie do szerokiej grupy odbiorców zwiększające frekwencję. Pamiętaj, że organizacja otwartego ogrodu to nie tylko możliwość pokazania swojej życiowej przestrzeni, ale także okazja do integrowania, edukowania oraz inspirowania innych. To szansa na wniesienie czegoś wartościowego i wyjątkowego do życia naszej lokalnej społeczności.
Do premiery sezonu otwartych ogrodów 2025 pozostało:
Wszystkie prawa zastrzeżone @ 2025
Beyond Studio