kontakt@rawafoo.org
Festiwal Otwarte Ogrody
Rawa Mazowiecka
Jesteśmy tacy jak Wy – mieszkańcy tej samej ziemi i tej samej okolicy. Chodzimy tymi samymi ulicami,
dzielimy te same radości i troski oraz czujemy dumę z naszej historii i tradycji, zabiegając o wspólne dziedzictwo
naszej lokalnej społeczności.
Jesteśmy nieformalną grupą sąsiadów i przyjaciół, która wierzy, że prawdziwa moc tkwi we wspólnocie i dzieleniu się tym, co mamy najlepszego. Naszym celem jest integrowanie oraz promowanie talentów, zainteresowań i pasji rawskiej społeczności w mieście i jego okolicach. Działamy pod nazwą Rawski Festiwal Otwarte Ogrody. Wyznaczone cele zamierzamy osiągać poprzez otwarcie naszych własnych ogrodowych przestrzeni i włączenie się w sieciowy program Otwartych Ogrodów, którego idea znakomicie sprawdza się od wielu lat w innych miastach. Jesteśmy przekonani, że także u nas przyjmie się i zadomowi Festiwal Otwarte Ogrody.
W ramach festiwalowej formuły chcemy otworzyć i zaprosić do naszych ogrodów gości z bliska i daleka, by w ich towarzystwie, w naszych kameralnych przestrzeniach zaprezentować własny świat, a także by wymienić się doświadczeniami, inspirować, wzajemnie poznawać i zacieśniać dobrosąsiedzkie więzi. Chcemy, aby w naszych ogrodach każdy znalazł coś ciekawego dla siebie oraz okazję do interesujących rozmów w miłym towarzystwie.
Jeśli podoba Ci się nasza inicjatywa i chcesz stać się częścią tego projektu — zapraszamy do współpracy!
Wspólnie możemy uczynić naszą okolicę miejscem bardziej przyjaznym, ciekawszym,
bezpiecznym i tętniącym życiem.
Projekt Festiwalu Otwarte Ogrody w Rawie Mazowieckiej znalazł gościnne miejsce w stowarzyszeniu Kraina Rawki, które podjęło się skoordynowania całego przedsięwzięcia we współpracy z Wydziałem Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Serdecznie dziękujemy Władzom stowarzyszenia oraz Władzom naszego miasta za okazane zainteresowanie i życzliwe przyjęcie tego projektu.
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, tłumacz języka norweskiego, pasjonatka literatury i ogrodów.
Przedsiębiorca, pielęgniarka, zajmująca się m.in. promocją zdrowia i działań prozdrowotnych.
Absolwentka ART
w Olsztynie oraz WSN
w Bydgoszczy.
Inżynier z zawodu,
i przyrodnik z zamiłowania.
Przedsiębiorca, ciekawa świata i ludzi,
kochająca życie, przyrodę, zwierzęta i podróże.
wójt Gminy Czerniewice,
absolwent Uniwersytetu Łódzkiego
Plastyk z wykształcenia, założycielka Nieformalnego Stowarzyszenia Artystów i Twórców Rawskich. Kocha poezję i literaturę piękną
Farmaceutka i artystka-malarka z pasji i zamiłowania. Tworzy obrazy o różnej tematyce, w tym ukazujące zmieniające się pejzaże Rawy Mazowieckiej.
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, pisarka, badacz i popularyzator tradycji oraz folkloru Ziemi Rawskiej, nauczyciel, pasjonat, emerytowany dyrektor szkoły.
Starosta Powiatu Rawskiego, prawnik, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego
oraz studiów z zakresu bankowości inwestycyjnej
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, menadżer oświaty, pedagog, doradca zawodowy, dyrektor szkoły, Prezes TPZR
Doradca klienta w banku PKO BP, miłośniczka zwierząt i przyrody.
Absolwentka Wyższej Warszawskiej Szkoły Zarządzania, przedsiębiorca. Kocha podróże
Radny i członek Zarządu Powiatu Rawskiego, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Politechniki Łódzkiej
Absolwentka malarstwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, nauczyciel plastyki i języka polskiego.
Rawa Mazowiecka to miasto o bogatych dziejach i wyjątkowym znaczeniu historycznym. Jej początki sięgają średniowiecza, gdy była jednym z ważnych ośrodków miejskich na Mazowszu. Już w XIV wieku stanowiła stolicę księstwa rawskiego, a tutejszy zamek książąt mazowieckich pełnił rolę ważnego punktu obronnego i administracyjnego. Miasto zapisało się na kartach historii jako miejsce licznych wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych. Z Rawą związany był między innymi Jan Chryzostom Pasek, XVII-wieczny pamiętnikarz, którego barwne opisy życia szlachty i wydarzeń politycznych należą dziś do pereł staropolskiej literatury. W czasach I Rzeczypospolitej odgrywało rolę jednego z miast sejmikowych Mazowsza.
Rawa Mazowiecka słynie także ze swojego dorobku kulturowego i duchowego. Przypominają o nim zabytkowe kościoły, klasztory oraz związane z nimi tradycje. Kolegiata Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych zabytków miasta, a klasztor zakonu Pasjonistów roztacza swoją duchową opiekę nad rawianami już od blisko stu lat. Muzeum Ziemi Rawskiej przechowuje wiele cennych eksponatów, które dokumentują i ilustrują bogate dzieje naszego miasta i regionu. W jego zbiorach znajdują się artefakty archeologiczne oraz wiele pamiątek codziennego życia. Nasze miasto nie żyje jednak tylko przeszłością, ale śmiało otwiera się na nowe inicjatywy społeczne, gospodarcze, kulturalne i artystyczne. Festiwal Otwartych Ogrodów jest jedną z nich.
Położenie miasta w centrum Polski, przy jednym z głównych szlaków komunikacyjnych oraz w nieodległym sąsiedztwie dwóch metropolii, sprzyja rozwijaniu działalności gospodarczej i wymianie handlowej. Walory geograficzne Rawy Mazowieckiej to także otaczająca ją przyroda z dwoma uroczymi rzeczkami i czarującym zalewem Tatar. Urbanistycznie, miasto harmonijnie łączy historyczne układy przestrzenne z nowoczesną architekturą, oferując mieszkańcom możliwości prowadzenia zdrowego i ciekawego życia. Rawa Mazowiecka to miasto, które zachwyca swoim dziedzictwem i teraźniejszością, a także otwartością na przyszłość.
Do premiery sezonu otwartych ogrodów 2025 pozostało:
Wszystkie prawa zastrzeżone @ 2025
Beyond Studio